Biela farba v spálni

Ako vďaka nej vytvoriť útulné miesto pre spánok?

Biela je nestarnúcou klasikou, ktorá opticky otvorí každý priestor. Tiež ju máte radi, ale bojíte sa, aby z vašej ríše snov nevytvorila príliš sterilné prostredie? Poradíme vám, ako ju skombinovať, aké odtiene vybrať a čím ju zjemniť, aby to tak nebolo. Vedzte, že aj biela farba v spálni môže navodiť pocit tepla, bezpečia a pokoja.

Biela spálňa – jedna farba, tisíce možností

Symbol čistoty, mieru, pokoja aj nových začiatkov. To všetko sa ukrýva vo význame bielej. Má svoje opodstatnenie na oblečení v zdravotníctve, gastronómii či v kozmonautike a v našich končinách sa stala farbou neviest. Nezastupiteľnú úlohu má aj v interiérovom dizajne. Keďže je neutrálna, pôsobí pozitívne a upokojujúco až liečivo, pričom sa hodí do každej miestnosti – aj do tej, v ktorej spíme.

Keď je spálňa biela, miestnosť je rozjasnená, vzdušná a na pohľad väčšia. Pôsobí čistým a elegantným dojmom, no pri nevhodnom výbere odtieňov a doplnkov môže evokovať pocit prílišnej sterility a chladu.

  • Ten eliminuje kombinácia s drevom alebo hrejivými materiálmi, ako plyš, vlna či kožušina. Útulnejšiu atmosféru dotvoria sviečky a teplé osvetlenie. Keď pridáte béžovú či svetlosivú a nepreženiete to s doplnkami, vytvoríte si spálňu v škandinávskom štýle, v ktorej istotne pocítite, čo je pravé hygge.
  • Možno však máte radšej glamour. V tom prípade zvoľte zlaté doplnky a zrkadlá a pohrajte sa s textúrami. Použite tapetu s plastickým vzorom a ozdobné lišty, pridajte výrazný luster a obliečky z kvalitného materiálu a premeňte tak svoju spálňu na luxusné miesto.
  • Alebo obdivujete hravosť? Predstavte si biely interiér, v ktorom je na jednej stene tapeta s čiernymi bodkami a kde-tu sa nachádzajú doplnky v pastelových farbách. Aj kontrastnejšie kombinácie môžu pôsobiť vkusne a príjemne.

Vedeli ste, že?
Farba v spálni rozhoduje o tom, ako sa v danom priestore budete cítiť, ako sa vám bude zaspávať. Ak sa chcete poriadne vyspať a načerpať dostatok energie, určite do nej nevpustite neónové a výrazné odtiene, ktoré stimulujú mozog. Zabudnúť by ste mali na červenú, ktorá zvyšuje tep a ostražitosť, či oranžovú, ktorá podnecuje k aktivite.

Do každého interiéru

Či už obľubujete boho, minimalizmus, vidiecky štýl, alebo extravaganciu, biela zapadne všade. Pozor si však dajte na výber správneho odtieňa. Ak je vaša spálňa väčšia a preniká do nej dostatok denného svetla, môžete použiť chladné alternatívy, napríklad signálnu bielu alebo snehobielu.

Ak je ale vaša spálňa orientovaná na sever či severozápad, vneste do nej trochu slnka aj vďaka teplejším odtieňom so žltkastými tónmi, akými sú bavlnená, slonovinová či smotanovobiela.

Biela farba v spálni – funkčný aj estetický základ

Je zrejmé, že bielu môžete kombinovať s akoukoľvek inou farbou aj vzorom. Jej variabilnosť oceníte pri zmene ročných období, alebo len vašej nálady a vkusu. Celkový vzhľad izby jednoducho upravíte výmenou posteľnej bielizne, prípadne iba prikrývky. Na stenu zaveste pár farebných obrazov alebo fotografií, na parapet položte lopatkovec či aloe a užite si rýchlu zmenu za pár drobných.

A ďalšie vhodné farby do spálne?
Absolútnym, no elegantným a
nadčasovým kontrastom je čierno-biela kombinácia. Ak to s čiernou nepreženiete, pridáte zemité farby a prírodné materiály, máte vyhraté.

Keď je farba steny v spálni biela

  • Otvára príležitosť pre tónovanie, pre „vyhranie“ sa s odtieňmi na prvý dojem monotónnej farby. Práve vzájomné spojenie rôznych odtieňov bielej potvrdzuje, že aj keď ide o „nevýraznú“ farbu, môže mať spálňa vďaka nej zaujímavý ráz.
  • Dotvára charakter miestnosti, pretože aj jednoduchšie textúry zrazu dokážu vyniknúť (a pre tie zložitejšie zostáva taktiež dostatok priestoru).
  • Umožňuje väčšiu slobodu zariaďovania aj v rámci „veľkého nábytku“, nielen textílií a doplnkov.

Tip:
„Klasická“ biela, alabastrová biela, porcelánová biela a perlová biela sa postarajú o pomyselné centimetre navyše. Púdrová, krémová, smotanová a mušľová biela sa zas viac hodia do priestoru, ktorý je väčší a potrebuje zútulniť.

Nebojte sa staviť na bielu, kombinujte ju s teplejšími tónmi a materiálmi, aby v priestore vytvorila útulnejšiu atmosféru. Vrstvite jej odtiene, použite rôzne textúry a nechajte tak vyniknúť detaily. Keď sa povie biela spálňa, možno si „na prvú“ predstavíte obyčajný interiér. Pravdou však je, že práve vďaka tejto varírovateľnej farbe sa môže stať výnimočným. Pre vaše oči aj pre váš spánok.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.