Deka a práčka: Sú, alebo nie sú kamaráti?

Ako správne prať deku?

Mäkká, ale materiálovo pevná, ľahká, no dostatočne hrejivá, s bonusom estetickosti – radosť zababušiť sa. Kvalitná deka pre mnohých predstavuje nutnú súčasť bytového textilu v obývačke, obzvlášť počas zimných večerov. Ak k tomu pridáme šálku horúceho nápoja, vôňu zapálenej sviečky, pútavú knihu alebo zaujímavý film, k pocitu dokonalej pohody veľa nechýba. Verte, že aj správne pranie deky ho pomôže umocniť. Prezradíme vám, ako prať deku, aby bol aj naďalej zachovaný pôvodný stav materiálu a jeho unikátne vlastnosti.

Môžeme deky prať?

Určite áno. V súčasnosti je pranie deky s nastavením studeného a jemného cyklu bežnou záležitosťou takmer pri všetkých druhoch textílií. V každom prípade si treba všímať jej etiketu so symbolmi, ktoré tvoria základné pravidlá starostlivosti a šetrnej údržby. Iba tak sa vám deka odvďačí stálosťou materiálu a dlhou životnosťou.

Ak sú obavy ohľadom prania v práčke neopodstatnené, ako často môžeme prať deku? V prvom rade by sme mali deku vetrať, a to pravidelne. Až potom má hlavné slovo čistenie v práčke. Tentoraz sa však pravidelnosti vyhnite. Aby prikrývka nezmenila svoje vlastnosti hrejivosti a priedušnosti, neperte ju častejšie ako 1x za 3 mesiace. Syntetickým vláknam pranie v podstate neubližuje. Opačným príkladom je vlna. Našťastie prirodzene odpudzuje špinu, a tak môžete vlnené deky používať bez prania dlhšie.

Ako prať deku?

Spôsob, akým budete prať deku, ovplyvní, respektíve neovplyvní jej tepelno-izolačné vlastnosti. Všeobecne platí, že zmäkčovacie pracie prostriedky, aviváž a bielidlo majú červenú. Stopku má aj vysoká teplota vody. Pozor tiež na sušenie! Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu i vykurovacím telesám. Mohli by materiál poškodiť vrátane jeho farebného prevedenia.

Sušenie v sušičke nie je vhodné vždy. Opäť platí pravidlo pozorného všímania symbolov na etikete konkrétneho výrobku.

TIP: Posteľnú bielizeň vždy perte naruby, aby ste ochránili potlač.Veľkú rolu pri praní zohráva aj prací prípravok. Na pranie posteľnej bielizne sa odporúčajú skôr pracie gély, ktoré lepšie chránia farby a sú vhodnejšie na jemnejšie tkaniny (napr. bavlnený satén). Ak sa chystáte posteľnú bielizeň sušiť v sušičke, nepoužívajte už aviváž. Sušička materiál zjemní dostatočne aj bez použitia aviváže.

Základné pravidlá pre šetrné pranie deky:

  • Deku perte samostatne, bez ďalšej bielizne. Pri vlne merino sa kvôli vyššej náchylnosti na mechanické poškodenie materiálu odporúča vložiť ju do plátenného vrecka. Niekedy je však pranie zakázané a povolené výhradne chemické čistenie.
  • Na práčke zvoľte prací program pre ručné pranie, jemné textílie alebo vlnu (podľa zloženia vašej deky).
  • Prací cyklus by mal mať 400, maximálne 600 otáčok a teplotu najviac 30 °C (niektoré deky z polyesteru môžete prať aj pri vyššej teplote – uvádza ju etiketa produktu).
  • Obzvlášť dôležité je používať prípravky, ktoré sú určené na konkrétny typ vlákna. Napríklad na vlnenú deku sú to tie s obsahom lanolínu.

Je vhodné zainvestovať do drahšej deky?

Materiálové zloženie má zásluhu na vzhľade deky, ako aj na tom, nakoľko je príjemná na dotyk a do akej miery a na ako dlho vás dokáže zahriať. V tomto prípade viac ako inokedy platí, že kvalitná deka rovná sa vyššia cena. To, koľko za prikrývku zaplatíte, sa totiž môže odraziť aj na jej nemennosti a trvácnosti – jednoducho povedané, vydrží vám dlhšie.

Typológia diek:

  • Pletené: Väčšinou sú vyrobené z bavlny, prípadne z kombinácie bavlny a ďalšieho materiálu, akým je akryl (podobá sa vlne, odoláva vlhkosti, no môžu sa na ňom tvoriť hrčky) alebo polyester. Tento typ deky ponúka rôznorodosť farieb a motívov, preto nachádza využitie aj v podobe doplnku na sedačke alebo v „kútiku na čítanie“. Mínusom môže byť vyššia zrážanlivosť, preto nezabúdajte na pranie pri nízkej teplote.
  • Vlnené: Deky s tradíciou – aj tak môžeme nazvať prikrývky vyrábané z vlny. Patria im vysoké priečky obľúbenosti, a to aj napriek špeciálnej údržbe. Tento typ si drží predovšetkým paletu prírodných odtieňov, no ani zaujímavé vzory nie sú výnimkou. Vlnené vlákna sa môžu časom oslabiť, preto by malo byť ich pranie sporadickejšie.
  • Polyesterové: Deky zo syntetických materiálov sa vyznačujú dobrou odolnosťou a ľahkým čistením, pričom im nechýbajú ani vlastnosti hrejivosti. V súčasnosti je preferovaným materiálom prikrývok najmä mikrovlákno, ktoré sa často používa s prímesou prírodných vlákien. Vďaka tejto zmesi je údržba jednoduchšia a hrejivosť pomerne vysoká.

Pripomíname, že sledovanie štítkov na produktoch a všímanie si odporúčaní pri používaní čistiacich prostriedkov je dôležité! V opačnom prípade aj drahá a kvalitná deka stráca svoju funkčnosť.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.