Nezabúdajte na hygienu spálne v zimnom období

Základné pravidlá pre čistú posteľ

Postupne k nám prichádza chladnejšie obdobie, na ktoré sa pripravujeme nielen svetrami, ale tiež hrubšími paplónmi s vyšším stupňom hrejivosti. Aby nám však pod perinami bolo skutočne príjemne a naplno mohli plniť svoju funkciu, nesmieme zabúdať na pravidelnú starostlivosť. Ako dodržať hygienu v spálni a na čo všetko pri upratovaní domácnosti a údržbe lôžkovín myslieť?

Pranie je základom

Tak ako v priebehu iných ročných období, aj počas zimy je nutné obliečky a plachty pravidelne prať. Podľa odborníkov by ste tak mali robiť ideálne raz za týždeň. V prípade chorých osôb, astmatikov, alergikov či ľudí trpiacich nadmerným potením ich meňte každé 2 až 3 dni.

Spôsob prania sa odlišuje v závislosti od samotného materiálu. Pranie pri teplote 30 °C až 40 °C dokáže textílie zbaviť baktérií nachádzajúcich sa na povrchu a ochrániť látku pred rýchlym opotrebovaním. Ak je však nutná hĺbková údržba, najúčinnejšou metódou na odstránenie baktérií je pranie pri vyšších teplotách. Vždy však sledujte odporúčania na etikete konkrétneho produktu.

TIP
Obliečky perte otočené naruby a nechajte žmýkať na nízkych otáčkach. Kúsky z jemnejších materiálov môžete vložiť do väčšej pracej sieťky.

Po vypraní môžete bielizeň zavesiť von, aby preschla prirodzene. Ak je vonku príliš chladno, prší alebo bývate v byte, využite sušičku. Aj v tomto prípade ale dbajte na nastavenie s nízkymi otáčkami. Skontrolujte tiež štítky jednotlivých produktov, nie všetky sú totiž vhodné na sušenie v sušičke.

Ďalším krokom v starostlivosti je žehlenie. Vysoká teplota žehličky dokáže lôžkoviny zbaviť baktérií, ktoré by po praní a sušení mohli vo vláknach zostať. Z najpoužívanejších materiálov sa žehlia bavlnené a flanelové obliečky. Krepové a saténové kúsky stačí poskladať a odložiť.

Myslite aj na vetranie

Nehľadiac na to, či je vonku teplo, alebo zima, človek v posteli vypotí minimálne pol litra potu. A hoci ráno pot v obliečkach a lôžkovinách cítiť nemusíte, verte, že je tam. Po tom, ako vstanete a usteliete si, sa na vankúšoch, paplónoch, dekách či dokonca na matraci začnú množiť baktérie, ktoré si na vás počkajú do večera.

Ideálnym riešením, ako sa zbaviť baktérií a dodať perinám sviežosť, je ich vetranie. Urobiť tak môžete hneď ráno, prípadne počkajte, kým vyjde slnko. Slnečné lúče totižto podľa odborníkov zabíjajú približne polovicu živých baktérií a pomáhajú ničiť tiež škodlivé mikroorganizmy. Periny môžete vetrať v chládku aj na priamom slnku, no dávajte pozor, aby slnečné lúče neboli príliš silné. Mohli by z látky vytiahnuť farbu.

TIP
Pri vetraní lôžkovín pamätajte na to, že by ste tak mali robiť len za suchého počasia. Keď je vonku hmlisto, prší alebo sneží, rozprestrite ich vnútri, napríklad na sušiaci stojan, stoličku alebo kreslo. Vlhké počasie by mohlo spôsobiť rozšírenie baktérií, čo určite nechcete.

Po tom, ako vankúše a prikrývky vynesiete von, ich nechajte vetrať aspoň 2 či 3 hodiny. Vo všeobecnosti ale platí, že čím dlhšie sú vonku, tým lepšie. Ak ste doma a nikam sa neponáhľate, pokojne ich na čerstvom vzduchu nechajte aj celý deň.

Ak bývate v byte a nemáte záhradu či dvor, kde by ste lôžkoviny mohli nechať, jednoducho ich vyložte na balkón alebo do okna. Keď zvolíte okno, väčšie prikrývky, napríklad paplón, nezabudnite otočiť, aby sa prevetrali obe časti.

Vedeli ste, že?
V minulosti sa periny dávali na čerstvý sneh. Ten sa mal postarať o ich osvieženie a o vyhubenie organizmov nachádzajúcich sa v ich vláknach. V súčasnosti sa tento zvyk starých mám využíva minimálne.

Ako chrániť matrac?

Dôležitou súčasťou starostlivosti o lôžkoviny je starostlivosť o matrac. Tá však býva často komplikovanejšia, a to hlavne z dôvodu, že matrac sa nedá prať – spravidla sa preto mení raz za 5 až 10 rokov.

Základom starostlivosti je ochrana vo forme plachiet a prestieradiel, ktoré celý matrac zakryjú. Kvalitné prestieradlá dokážu blokovať veľké množstvo telesných tekutín, čím predlžujú životnosť matraca.

Okrem plachiet je perfektnou voľbou aj chránič matraca. Jeho výhodou je nielen ochrana, ale taktiež zvýšenie pohodlia pri ležaní, zmäkčenie lôžka a poskytnutie vyváženého pocitu tepla. Chrániče sú tak ako stvorené na chladné obdobie. Na rozdiel od matraca môžete chránič veľmi jednoducho oprať. Stačí ho len vložiť do práčky. Spôsob prania sa odvíja najmä od materiálu, z ktorého je vyrobený.

Súčasťou starostlivosti o matrac je aj samotné čistenie. Ak sa pýtate, ako vyčistiť matrac, možností je hneď niekoľko. Prach, vlasy a menšie suché častice odstránite vysávačom. Fľakov sa zbavíte jedlou sódou, ktorú na matrac nasypete a pomocou kefy doň zapracujete. Nechajte pôsobiť 30 minút a povysávajte. Pri hĺbkovej očiste je dobré investovať aj do profesionálneho tepovania, a to najmä v prípade, ak máte v rodine alergikov či astmatikov.

Praktické tipy na záver

  • Pred odchodom zo spálne sa vždy uistite, že stred matraca, kde sa kumuluje teplo najviac, je voľný. Teplo totižto láka baktérie, ktoré by sa následne rozšírili do celej postele.
  • Keď odchádzate z bytu alebo domu a obliečky nemôžete nechať v okne, na balkóne či v záhrade, jednoducho ich vetrajte vnútri. Preveste ich cez kreslo, stoličku alebo čelo postele.
  • Miestnosť, kde spíte, nezabudnite každé ráno dobre vyvetrať, a následne tak urobte aj tesne predtým, ako si pôjdete ľahnúť. Vďaka čerstvému vzduchu sa vám bude oveľa lepšie spať.
  • Zdravý a kvalitný spánok v zime podporia aj kvalitné posteľné obliečky. Vhodné sú kúsky z flanelu, krepu a saténu, pod ktorými sa v mínusových teplotách rýchlo zohrejete.
Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.