Vaky na spanie a postieľkové hniezda pre malých nezbedníkov

Aby uspávanie bola hračka

Ukladanie dieťaťa na spánok a následné uspávanie patria medzi najmenej obľúbené aktivity rodičov. Určite to poznáte. Spievanie uspávaniek nemá konca-kraja a keď bábätko konečne zaspí, všimnete si, že je celé odkryté. A čo teraz? Vytiahnuť spod neho deku a riskovať prebudenie? Takýmto nepríjemnostiam sa dá ľahko predísť, postačia vám základní pomocníci do postieľky ako je vak na spanie či postieľkové hniezdo.

Vak na spanie pre väčšiu bezpečnosť

Máloktoré dieťa vydrží spať zakryté celú noc. Ak nechcete v noci pendlovať medzi vašou posteľou a detskou postieľkou, odporúčame vám vyskúšať vak na spanie. Pre deti do 1 roka je použitie vaku ideálne aj z hľadiska bezpečnosti.

Rôzne prikrývky a deky sú vhodné na krátke spánky, pri ktorých máte dieťa stále na očiach. Prikrývanie bábätka dekou počas noci však môže byť nebezpečné. Bábätko sa zo dňa na deň stáva mobilnejšie a do deky sa môže nešťastne zamotať. Veľkým strašiakom je aj riziko, že mu deka zakryje noštek a tým znemožní dýchanie.

Opýtali sme sa Zuzany Guzmickej, certifikovanej spánkovej poradkyne špecializujúcej sa na spánok bábätiek, aké sú ďalšie výhody vaku na spanie. „Vak na spanie vytvára na telíčko dieťatka jemný tlak, vďaka ktorému je bábätko pokojnejšie a lepšie spí. Ak je dieťa naučené na cumlík, odporúčam našiť na vak kratučkú šnúrku s cumľom. Vypadnutý cumeľ si tak staršie bábätko ľahko nájde aj samé. Nemusíte tak k nemu vstávať niekoľkokrát za noc.“

Vedeli ste, že:
Americká akadémia pediatrov odporúča používanie vaku na spanie od 3. – 4. mesiaca, pričom by sa v postieľke nemali nachádzať žiadne prikrývky ani vankúše, a to až do 12. mesiacov veku dieťaťa. Znížite tak riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat).

Hniezdo do postieľky chráni pred nárazmi

Bezpečnosť je pre dobrý spánok detí kľúčová. V momente, ako sa dieťa stáva mobilnejšie, pretáča sa na bruško a začína pohybovať, je potrebné zabrániť možnému vzniku úrazov. Výborným pomocníkom je detské hniezdo do postieľky.

Hniezdo je vlastne mäkký mantinel, ktorý pomocou šnúrok alebo suchého zipsu jednoducho pripevníte o bočnice postieľky. Takto pripravená postieľka je bezpečná aj pre začínajúcich chodcov. Ďalšou výhodou je výška mantinelu, ktorá dieťaťu znemožňuje výhľad do izbičky.

Pohľad na rozostavané kocky, vláčik či farebné plagáty na stenách stimuluje mozog k aktivite, čo je pravý opak toho, o čo sa pri uspávaní snažíme. Dostatočne vysoký mantinel nedovolí dieťaťu rozptyľovať sa okolím a môže sa naplno sústrediť na váš hlas alebo melódiu uspávanky.

Nezabúdajte na hygienu

Mnohí rodičia zadovážia dieťaťu vak na spanie aj mantinel, no zabudnú na ich pravidelné pranie a čistenie. Väčšinu vakov na spanie aj mantinelov je možné prať v práčke. Na ich pranie používajte špeciálne detské pracie prostriedky a vyhnite sa aviváži. Detská pokožka je veľmi citlivá a prílišná parfumácia by ju mohla podráždiť.

Prať by ste ich mali rovnako často ako vašu posteľnú bielizeň. Možno namietnete, že mantinelu sa dieťa prakticky nedotýka. Napriek tomu je po čase hniezdo plné prachu. Samozrejmosťou je výmena po prekonaní choroby. Ak nevlastníte sušičku na bielizeň, odporúčame zakúpiť aspoň dva kusy vakov aj mantinelov. Oceníte to hlavne v zimných mesiacoch.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.