Pranie kuchynských utierok nemusí byť veda

Dbajte na hygienu v kuchyni

Udržiavať kuchynské utierky čisté je kľúčom k správnej hygiene. Možno ste to doposiaľ netušili, no práve ten kúsok textilu, ktorý máte prevesený na držiaku, býva plný baktérií a vlhkosti, čo môže viesť k vzniku plesní. Pranie utierok je skrátka nevyhnutnou domácou prácou. Ak chcete mať utierky vždy čisté – jednoducho a bez námahy – inšpirujte sa nasledujúcimi postupmi.

Do práčky jedine za sucha

Či už utierate rozliate víno alebo vodu okolo drezu, je pravdepodobné, že vaše utierky časom nahromadia značné množstvo vlhkosti, takže sú prinajlepšom vlhké. Ak je to tak, je dôležité nechať kuchynské utierky pred vložením do práčky uschnúť na vzduchu, aby sa zabránilo rastu a šíreniu plesní. Vlhké utierky jednoducho zaveste na háčik alebo ich položte naplocho na pult predtým, ako ich vyperiete.

Oddelene od ostatnej bielizne

Neexistuje žiadny limit na to, čím všetkým môže kuchynská utierka nasiaknuť počas týždenného požívania. Oddelené pranie utierok od bežnej bielizne zaisťuje, že na vašom obľúbenom pyžame neskončia žiadne choroboplodné zárodky ani zvyšky jedla. Za nesprávnych podmienok sa baktérie, ktoré sa hromadia na povrchu kuchynských utierok, môžu ľahko rozšíriť na iné oblečenie v práčke, a tým kontaminovať zvyšok vašej bielizne. Mali by ste ich teda prať zvlášť. Aj keď to môže znieť ako plytvanie vodou, radšej vhoďte do práčky samostatne čo i len zopár utierok, vďaka čomu sa vyčistia bez šírenia nežiaducich baktérií.

Čistiace prostriedky, nastavenia a cykly

  • Pri praní utierok – najmä ak sú zmiešané s vašou ostatnou bielizňou – je dôležité vhodne nastaviť práčku a zvoliť čo najvyšší stupeň teploty vody. Dopomôžete tak odstráneniu všetkých baktérií, ktoré sa mohli preniesť z kuchyne.
  • Ak sú v práčke iné odevy, je dôležité zabezpečiť, aby tieto nastavenia nepoškodili oblečenie, preto si vždy najprv prečítajte štítok od výrobcu.
  • Utierky môžete bez obáv vyvárať na bežnom cykle v práčke – tento druh bielizne je pozoruhodne pevný a nie je teda potrebné prať či vyvárať ich ručne (pokiaľ naozaj nechcete). Ak ste používali kuchynské utierky na utieranie pracovných plôch, vždy sa rozhodnite pre čistiaci prostriedok, ktorý je zameraný na odstraňovanie škvŕn – zabezpečí dokonalú údržbu čistenej plochy, ale zabráni i prílišnému znečisteniu kuchynskej utierky.
  • Pri silnejších škvrnách sa nebojte najskôr použiť odstraňovač škvŕn.

Vedeli ste, že?
Keďže sa utierky zvyčajne používajú iba na sušenie riadu, ktorý už bol umytý, mnohí si myslia, že sa teda nezašpinia – nie je to však celkom pravda. Pokiaľ ide o utierky, existujú dva problémy:
1. Pri utieraní riadu odstraňujete nielen prebytočnú vodu, ale aj všetky zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré môžu v konečnom dôsledku spôsobiť rast baktérií vo vláknach.
2. Štandardná utierka dokáže absorbovať približne 20-násobok svojej hmotnosti bez toho, aby bola viditeľne mokrá, čo znamená, že aj keď si myslíme, že je suchá, v skutočnosti môže obsahovať vlhkosť, čo opäť vedie k tvorbe baktérií a plesní.

Kde štandardné čistenie nestačí, nastupuje bielidlo

Nie všetky utierky sú vhodné na pranie v bielidle, v takom prípade sa musíte spoľahnúť na použitie samotnej horúcej vody, ktorá zabíja baktérie. Ak však máte tú možnosť, pridajte dezinfekčné bielidlo do určeného dávkovača vašej práčky (nelejte ho priamo na utierky), je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť ešte väčšieho množstva mikróbov a baktérií. Ako vždy, pred pridaním roztoku sa uistite, že všetky textílie v práčke sú vhodné na pranie s bielidlom.

Odstránenie zápachu

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z utierok, je použiť kombináciu niekoľkých účinných čistiacich pomocníkov. Všetko, čo potrebujete, je ocot, sóda bikarbóna a prací prostriedok.

  1. Naplňte svoju práčku utierkami a pracím prostriedkom. Jeho množstvo závisí od naplnenia práčky.
  2. Pridajte do priehradky šálku octu a sódy bikarbóny a spustite cyklus.
  3. Počkajte, kým sa zmes nerozvinie a potom práčku zastavte. Ak sú utierky obzvlášť páchnuce, môžete ich v roztoku ponechať aj cez noc a ráno pokračujte v praní.
  4. Opakujte túto metódu každý mesiac a máte vždy zaručenú čistú súpravu utierok pripravených na použitie v kuchyni.

TIP
Skvelým čistiacim prostriedkom na kuchynské utierky je bežný domáci čpavok. Ak do práčky pridáte asi ½ šálky čpavku spolu s bežným pracím prostriedkom, čpavok z tkaniny odstráni všetku mastnotu a nečistoty. Pokiaľ ho však používate, nepridávajte bielidlo! Bielidlo a amoniak sú veľmi toxická kombinácia a nikdy by sa nemali používať spolu.

Vyhnite sa aviváži

Aviváž síce spôsobuje, že textílie sú príjemné na dotyk, ale najlepšie je tento krok pri praní kuchynských utierok vynechať. Aviváž môže na ich drsnom povrchu zanechať film alebo zvyšky pracieho mydla, čo ich robí nehygienickými na každodenné použitie – navyše ich budete musieť prať znova. Dôvodom je, že aviváž zníži absorpčnú schopnosť látky, čo je jej hlavná funkcia na to, aby nám pomáhala v kuchyni.

TIP
Sušenie v sušičke môže roztrhnúť vlákna alebo roztaviť stehy a lepidlá, ktoré držia vzory na utierkach pohromade, preto je vhodnejšie nechať ich prirodzene vyschnúť vonku na šnúre alebo na sušiaku.

Ako často prať utierky

Aby ste zabezpečili dobrú hygienu v celej kuchyni, mali by steutierkyprať naozaj po každom použití alebo aspoň na konci každého dňa. Samozrejme, ak ich používate na utieranie škvŕn a rozliatych surovín, najmä ak ide o surové mäso alebo ryby, mali by ste ich nechať vyschnúť a následne okamžite vyprať, aby ste zabránili šíreniu potenciálne škodlivých baktérií.

Ak používate látkové kuchynské utierky, zabezpečte, aby boli vždy hygienické a správne udržiavané. Ich pranie nie je až tak zložité ani časovo náročné, takže dodržiavanie overených postupov a pravidiel vám nepridá veľa práce. Stačí trochu pozornosti venovanej detailom a vaša kuchyňa bude razom čistejšia. Navyše, prispejete tým aj k celkovému zdravšiemu prostrediu v domácnosti.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.