Izbové rastliny vhodné do spálne

Viete, ktoré vybrať pre zdravý a pokojný spánok?

Kedysi panoval názor, že izbové rastliny do spálne nepatria, pretože nás môžu obrať o kyslík. Pokiaľ si však z miestnosti, v ktorej spíte, neurobíte doslova džungľu a vyberiete vhodné rastliny, vaše obavy sú zbytočné. Práve naopak, kvety v spálni vám pomôžu vyčistiť a zvlhčiť vzduch, čím zlepšia váš spánok.

Bio čistenie vzduchu vďaka rastlinám

V čase, keď sa do prírody utiekame čoraz častejšie a radi si ju nosíme aj domov, je na mieste pripomenúť si, že rastliny neslúžia v našich príbytkoch len ako dekorácie. Okrem toho, že zo vzduchu denne filtrujú škodlivé látky a vypúšťajú do ovzdušia opäť kyslík, vzduch aj zvlhčujú. To sa zíde najmä vo vykurovaných či, naopak, klimatizovaných priestoroch. Izbové rastliny však v sebe skrývajú omnoho viac pozitívnych vlastností. Ak viete, ktorú vybrať, môžu vám pomôcť zvýšiť produktivitu, zmierniť stres, upokojiť sa, zlepšiť celkové zdravie, priniesť šťastie či doslova oživiť priestor.

Do spálne sa hodia druhy, ktoré zo vzduchu odstránia škodlivé látky vyskytujúce sa napríklad v nábytku, lepidle, čistiacich prostriedkoch či cigaretovom dyme. Zmiernia aj vplyv elektromagnetického žiarenia, zvlhčia vzduch a prispejú k pokojnejšiemu a zdravšiemu spánku.

Benefity izbových rastlín v interiéri:

  • zvýšenie produktivity,
  • zmiernenie stresu,
  • upokojenie organizmu,
  • celkové zlepšenie zdravia,
  • oživenie priestoru,
  • privodenie pozitívnych emócií a šťastia.

Vedeli ste, že?
Sušené kvety do spálne nepatria. Podľa feng šuej sú symbolom stagnujúcej energie, ktorú vo svojom okolí určite nechcete mať. Dokonca sa vám vďaka nim môže ťažšie fungovať v prítomnom okamihu, pretože vás môžu neustále vracať do minulosti. Naopak, živé kvety alebo izbové rastliny do vašej oázy pokoja môžu priniesť pozitívnu energiu a zlepšiť aj váš partnerský vzťah, pretože symbolizujú život.

Aké kvety do spálne teda vybrať?

Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Ak by ste si mali vybrať čo i len jednu rastlinu, mal by to byť svokrin jazyk. Zo vzduchu odstraňuje benzén, toluén, xylén, formaldehyd či trichlóretylén. Navyše, ide o nenáročnú rastlinu, ktorá prežije v akýchkoľvek podmienkach. Darí sa jej na svetlom mieste i v tieni a polievať ju stačí raz za dva týždne. Ideálna rastlina aj pre pestovateľov začiatočníkov či workoholikov.

Lopatkovec kvetnatý (Spathiphyllum)

Ďalšou nenáročnou rastlinou, ktorá dokáže zo vzduchu odstrániť prchavé organické zlúčeniny (napr. rozpúšťadlá), ale aj plesne, je lopatkovec. Vďaka svojim vlastnostiam sa hodí do domácnosti alergikov a astmatikov, ktorým pomáha zmierniť príznaky. Lopatkovec obľubuje filtrované svetlo alebo polotieň a miernu vlhkosť. Za starostlivosť sa vám odvďačí krásnymi bielymi kvetmi.

Brečtan popínavý (Hedera helix)

Aj keď nejde o typickú izbovú rastlinu, je skvelou voľbou na čistenie vzduchu. Dokáže filtrovať formaldehyd či xylén, ktoré sa nachádzajú napríklad v čistiacich prostriedkoch alebo farbách, ale aj pleseň, prach a dym. Je mu lepšie na slnku, no prežije aj v tieni. Pozor však na preliatie – v takom prípade hrozí zožltnutie a opadanie listov.

TIP
Ak obľubujete boho štýl, niektoré rastliny si môžete zavesiť aj do vlastnoručne vyrobeného makramé držiaka. Napríklad taký brečtan je na to ako stvorený.

Levanduľa (Lavandula)

Aj keď sa jej darí viac vonku, pri správnej starostlivosti vám skrášli a prevonia aj príbytok. Potrebuje k tomu dostatok svetla a nízku vlhkosť. Keď jej kvety zvädnú, nechajte ju prezimovať vonku a zoberte dnu, keď opäť zakvitne. Ak sa jej u vás zapáči, pomôže vám uvoľniť sa, zmierniť stres a prinesie pokojný spánok.

Palma areková (Dypsis lutescens)

Palma vám domov prinesie závan exotiky. Dorastá až do výšky dvoch metrov, no ak nemáte také priestorové možnosti, pestujte ju v menšom kvetináči – obmedzíte jej rast. Uprednostňuje filtrované svetlo, v lete je potrebné ju často polievať a vhodné je tiež postrekovanie listov. Ako revanš vám zvlhčí vzduch, odstráni z neho škodlivé látky a navyše je jednou z rastlín, ktorá vylučuje kyslík v noci.

Aloa pravá (Aloe vera)

Ďalšou rastlinou, ktorá v noci vyrába kyslík, je aloa. Spolu so svokriným jazykom či lopatkovcom sa ocitla vo výbere najlepších rastlín na čistenie vzduchu, ktorý vytvorila NASA. Starostlivosť o ňu je jednoduchá – stačí jej slnko (v lete však nie priame) a málo vody – bez polievania vydrží aj tri týždne. Okrem čistenia vzduchu poskytne aj prvú pomoc. Šťava z jej listov pomáha pri popáleninách alebo škrabancoch.

Saracénia (Sarracenia)

Síce z iného dôvodu ako predchádzajúce, no medzi izbové rastliny vhodné do spálne môžeme zaradiť aj saracéniu. Ide o mäsožravú rastlinu, ktorá sa najmä počas letných nocí postará o váš nerušený spánok, keďže odpudzuje komáre a iný dotieravý hmyz. Saracénia obľubuje priame slnko a vysokú vlhkosť. Ideálne je polievať ju dažďovou alebo destilovanou vodou a chrániť pred prievanom.

Tip na záver
Máte v spálni rastliny, no napriek tomu by ste privítali ešte viac spojenia s prírodou? Oživte si izbu dekoračnými vankúšmi, prikrývkami či obliečkami s prírodným motívom. Aktuálne je veľkým hitom vzor monstery. Nič však nepokazíte, ak siahnete aj po menej nápadných vzoroch, ako napríklad jesenné lístie alebo lúčne kvety.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.