Skladovanie a životnosť paplónov, vankúšov a matracových chráničov

Správny výber a starostlivosť

Na dotyk hebké materiály, vankúš poskytujúci správnu oporu chrbtice, nadýchaný paplón, ktorý zaručí ideálne tepelno-izolačné vlastnosti, chránič matraca v podobe pomocnej ruky udržiavajúcej hygienicky čisté lôžko – lákavá predstava spania ako v bavlnke. Kedy a ako sa stane skutočnosťou? Prečo sa aj periny môžu pobrať na zimný a letný spánok?

Posteľná bielizeň a periny sú neustále vystavované vlhkému prostrediu. Či si to pripúšťame, alebo nie, v noci dokážeme vypotiť až liter tekutiny. Hoci je tento údaj individuálnou záležitosťou, výsledok je jasný – vlhkosť rovná sa raj pre roztoče. Príjemná správa to nie je ani vtedy, ak si uvedomíme, že ten istý vankúš a paplón nám bude robiť spoločnosť aj ďalšiu noc. Každému skladovaniu by preto malo predchádzať vetranie.

Ako a kde ich skladovať?

Z hľadiska krátkodobého uskladnenia paplónov a vankúšov nie je potrebné robiť veľké rozdiely medzi jednotlivými materiálmi, z ktorých sú vyrobené. Krátkodobým uskladnením sa myslí odloženie perín do úložného priestoru postele alebo komody po tom, ako boli vyvetrané a zbavené vlhkosti. To však neplatí pre dlhodobé uskladňovanie.

TIP
Na vetranie sú najvhodnejšie zimné rána, kedy je vzdušná vlhkosť nízka. Naopak, v lete ranné vystavenie vzduchu vynechajte a vymeňte ho za obedňajšie vetranie. Dôležité je vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu.

Typické perináky už dávno nie sú súčasťou zariadenia interiéru. Ich praktickosť je nahraditeľná a ich absencia v spálni po dizajnovej stránke vítaná. Úlohu uskladnenia preberajú šatníkové skrine, ktoré si dokážu šikovne poradiť s ušetrením miesta aj pri viacerých paplónoch a vankúšoch.

TIP
Chrániče matraca či prikrývky z dutého vlákna sú vhodným adeptom na takzvané vákuovanie. Naopak, výrobky z dutého vlákna nie je vhodné týmto spôsobom skladovať. Výplň je do výrobkov „fúkaná“ vzduchom, čím vytvára nadýchanosť vankúšov a paplónov. Vákuovaním by mohlo dôjsť k znehodnoteniu týchto produktov, preto ich odporúčame skladovať v pôvodných obaloch, ktoré zachovajú ich vlastnosti a tvar. To isté platí pre vankúše a paplóny z peria. Perové periny môžete vložiť do textilného ochranného obalu alebo prikryť látkou – perie musí dýchať. V opačnom prípade by ste mohli poškodiť samotnú výplň a ovplyvniť jej požadované vlastnosti.

Je potrebné mať sezónne paplóny či periny pre návštevu?

Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Faktorov, ktoré ju ovplyvňujú, je niekoľko. Orientácia spálne, teplotné podmienky v jej interiéri a v neposlednom rade osobné preferencie. Niekto počas spánku zbožňuje extra teplo, pre iného je komfortom presný opak. Keďže niektoré mesiace v roku vedia v tomto smere zamiešať karty, letné a zimné paplóny sú zvyčajne dobrou voľbou.

TIP
Plnohodnotné využitie majú i celoročné periny. Pri ich kúpe si totiž rovnako ako pri sezónnych paplónoch môžete vybrať stupeň hrejivosti, nižšiu alebo vyššiu gramáž výplne.

Kedy, po akom čase a prečo ich obmieňať?

Ak sa nadmerne potíte, bývate často chorí, trpíte alergiami, máte akné alebo kožné problémy, výmenu paplóna, ale predovšetkým vankúša by ste si mali obzvlášť ustriehnuť. Platí to aj pre chrániče matraca. Faktom je, že správna starostlivosť dokáže predĺžiť ich životnosť, avšak veľmi časté pranie môže mať vplyv na vlastnosti kvality. Z hygienického a zdravotného hľadiska je preto dôležité nepodceňovať a nepredlžovať odporúčanú maximálnu dobu používania.

Tá má u vankúšov trvanie 5 rokov, v prípade spomínaných zdravotných ťažkostí aj skôr, ideálne po 3 rokoch. Paplón nie je na pravidelnosť výmeny taký náročný. Zadovážiť si nový je vhodné po cca 8 – 10 rokoch. Chránič matraca vám vydrží cca 5 rokov. Nutnosť výmeny ovplyvňuje aj správne zaobchádzanie a údržba. Uvedené údaje majú orientačný charakter a v rámci nich je smerodajný i vek osoby, ktorá paplón, vankúš a/alebo chránič každodenne využíva. U detí a seniorov môže byť frekvencia rozdielna. Do istej miery na ňu môže vplývať to, či vaše lôžko zdieľajú domáci miláčikovia.

TIP
Hoci to pri perinách nie je nutnosťou, pre chrániče matraca platí nepísané pravidlo, že na jeden matrac by ste mali vlastniť 2 matracové chrániče. Nielenže tak predĺžite ich životnosť, oceníte to aj z hľadiska praktickosti – nemusíte čakať, kým práčka doperie, posteľ je ihneď pripravená na zdravý spánok.

Vedeli ste, že?
Chránič matraca môže znížiť výskyt roztočov až o 70 %. Napriek tomu nie je v domácnostiach bežnou záležitosťou. V porovnaní so zahraničím (predovšetkým so škandinávskymi štátmi a štátmi Severnej Ameriky) máme na Slovensku v obmieňaní matracov, paplónov, vankúšov a prikrývok stále čo doháňať. Aj keď, samozrejme, existujú výnimky, obyvatelia spomínaných krajín menia periny po pár rokoch automaticky, často i skôr, ako je odporúčané u nás.

Predĺženie životnosti máte vo svojich rukách

Efektívna dezinfekcia je v boji proti mikroorganizmom a plesniam kľúčová. Keďže ide o textílie, pranie je nutnosťou, správny prací postup a používanie vhodných čistiacich prostriedkov nevyhnutnosťou. Bez ohľadu na to, či sa chystáte oprané periny a posteľnú bielizeň uskladniť alebo opätovne použiť, symboly na etikete výrobku budú vašou navigáciou.

Rady a tipy pri praní:

  • Paplóny perte po 2 až 3 rokoch, vankúše po pol roku až roku – častejšie pranie by mohlo oslabiť vlákna textílie, a tým i trvácnosť materiálu.
  • Chrániče matraca je vzhľadom na svoju funkciu účinnej bariéry proti roztočom a preniknutiu tekutiny do matraca možné prať pravidelne, pokojne každý mesiac.
  • Odporúčaná teplota prania sa u matracových chráničov aj perín pohybuje v rozmedzí 60 – 95 °C, v závislosti od druhu materiálu. Perie a páperie perte na 40 °C, vankúše s výplňou z ovčej vlny v domácnosti neperte.
  • Vyhnite sa použitiu aviváže, ktorá by mohla ovplyvniť priedušnosť a nasiakavosť perín a chrániča matracov, ako aj prípravkom, ktoré obsahujú bielidlo s chlórom.
  • Pri vankúšoch a paplónoch použite 1/3 bežnej dávky prípravku na pranie. Pláchajte minimálne 5x. Odstreďujte maximálne 30 sekúnd pri otáčkach do 500 za minútu.
  • Posteľné obliečky a plachty sa vo väčšine prípadov môžu prať do 60 °C. Platí to pre 100 % bavlnu, džersej s lycrou, froté aj kombináciu česanej bavlny, bambusu a lycry.
  • Na jemné tkaniny, ako napr. bavlnený satén, používajte špeciálne pracie prostriedky, ktoré prispejú k zachovaniu stálosti materiálu a k ochrane farebnej potlače.

TIP
Vyskúšajte tzv. mydlové orechy, ktoré sú nielen ekologickou alternatívou bežného pracieho prostriedku, ale postarajú sa o čistotu a sviežosť vďaka obsahu saponínu. Sú dostupné v rôznych formách, ako prášok, gél či škrupiny. Drogistický tovar nahradíte aj trochou octu, ktorý pridáte do prania, a zabezpečíte tak mäkkosť textílií.

Investícia, ktorá sa vyplatí

Či už investujete do univerzálnych celoročných paplónov, alebo stavíte na výhody sezónnych perín, súhrn vlastností určujúcich akosť materiálov a spôsob ich spracovania sa odzrkadlí na tom, či bude mať váš spánok prívlastok zdravý, a tiež na tom, aké pohodlie si doprajete počas nočného odpočinku. Nielen vhodný výber vankúša a paplóna, ale i matracového chrániča a druhu textílie posteľnej bielizne sú v tomto smere určujúcimi atribútmi.

Je prirodzené, že cena produktu dokáže ovplyvniť váš úsudok. Ak skutočne zodpovedá kvalite, drahšie posteľné vybavenie vám prinesie benefity v podobe komfortného spánku, predchádzania zdravotných ťažkostí či dlhej životnosti produktov. Navyše, priama úmera medzi kvalitou a cenou zohľadňuje i spôsob a intenzitu používania jednotlivých produktov vrátane starostlivosti.

Hoci si to mnohí ešte stále neuvedomujú, respektíve neradi pripúšťajú, voľba kombinácie posteľných produktov má preukázateľný vplyv na spánok, a tým aj na to, ako sa bude človek cítiť počas noci i v priebehu dňa. Doprajte si viac ako štandard a sami uvidíte, že nezostane iba pri sľuboch. Výber lôžkovín sa dotýka aj oblasti zdravia, nepodceňte ho a doprajte si dostupný luxus menom kvalita.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.