Vône podnecujú lepší spánok

Ktoré vás prenesú do ríše snov?

Kvalitu spánku ovplyvňuje mnoho faktorov. Výber správneho matraca, vankúša a posteľnej bielizne, ako aj svetlo, hluk či teplota v miestnosti. Čo si často neuvedomujeme, je fakt, že zdravý spánok nám pomôžu navodiť aj vône. Ktoré vás naladia na tú správnu spánkovú vlnu a akým spôsobom ich zaviesť do svojej večernej rutiny?

Dôležitosť vôní v živote človeka

Schopnosť reagovať na vône a pachy je jednou zo základných funkcií ľudského tela. Od nepamäti zachraňovala ľuďom život, napríklad v prípade požiaru. Dôležitosť vôní a ich vplyv na človeka si uvedomovali už staroveké civilizácie. V Egypte, Číne, Indii či Grécku používali esenciálne oleje už pred tisíckami rokov pri príprave jedál, pri masážach, vonných kúpeľoch či obradoch a rituáloch.

Vône ovplyvňujú každý aspekt nášho života, aj samotný spánok, a to z dôvodu, že čuch a spánok sú ovládané tou istou časťou mozgu. Vône sa stávajú súčasťou našej emocionálnej pamäte, takže keď niečo opakovane zacítime, naša reakcia sa obnoví. V tejto súvislosti je zaujímavý výskum univerzity v Heidelbergu, ktorý preukázal, že príjemné vône dokonca vedú ku krajším snom.

Ktorá vám navodí dobrý spánok?

Problémy so spánkom sú často spôsobené stresom či úzkosťou. Keďže uvoľnenie prinesie akákoľvek vôňa, ktorú považujete za príjemnú, výber je individuálny. Napriek tomu odborníci na aromaterapiu odporúčajú konkrétne druhy priaznivo pôsobiace na spánok. Týchto 10 z nich pohladilo aj náš čuch a myseľ:

  • harmanček – uvoľňuje telo aj myseľ, navyše pôsobí protizápalovo a zmierňuje kŕče,
  • ruža – redukuje stres a podporuje proces ukladania informácií počas spánku,
  • kadidlo – stišuje myseľ, prehlbuje dýchanie a zmierňuje bolesť,
  • ylang-ylang (sladká, tropická vôňa) – upokojuje myseľ a poskytuje úľavu od úzkosti,
  • jazmín – eliminuje nepokoj a zlepšuje kvalitu spánku,
  • sladký majorán – upokojuje nervy, uvoľňuje svaly a zmierňuje dýchacie ťažkosti,
  • santalové drevo – pomáha utíšiť rozlietané myšlienky a navodzuje hlbokú relaxáciu,
  • eukalyptus alebo mäta – okrem stíšenia mysle uvoľňujú aj nosové dutiny, čo ocenia najmä alergici,
  • levanduľa – upokojuje príliš aktívne myslenie, spomaľuje a prehlbuje dych.

TIP
Levanduľa sa v sušenej podobe používa ako osviežovač vzduchu, ktorý môžete vo forme malého vrecúška umiestniť do skrine, zásuvky, vankúša alebo len tak uskladniť v konkrétnej miestnosti bytu či domu. V obývačke ho ľahko schováte do dekoračného návleku na vankúš, ktorý zdobí sedačku. V spálni si zase nájde miesto na priestrannej posteli.

Nič neplatí na 100 %, no pár výskumov sa venovalo aj vôňam, ktoré majú opačný účinok. Asi neprekvapí, že vôňa kávy prehlbuje bdelosť a zlepšuje pamäť a pozornosť. V tomto prípade ide o skvelú správu pre ľudí, ktorým káva nechutí alebo im samotný kofeín nerobí dobre. Aktivovať mozog a zlepšiť bdelosť však pomáha aj vôňa rozmarínu či šalvie.

TIP
Nemusíte si vybrať len jednu konkrétnu vôňu. Vyskúšajte napríklad zmesi esenciálnych olejov namiešané práve na uvoľnenie, zmiernenie stresu a pokojný spánok. Alebo sa len pritúľte k partnerovi. Výsledky štúdie z roku 2020 prezrádzajú, že partnerova vôňa zlepšuje kvalitu spánku o viac než 2 %, čo je podobné ako účinok melatonínu.

Sto vôní, sto spôsobov

Možností, ktorými sa vďaka vôni pripravíte na dobrý spánok, je mnoho. Skúste si užiť vonný kúpeľ alebo si aspoň naparovaním uvoľniť dutiny. Môžete poprosiť partnera o aromatickú masáž, aplikovať pár kvapiek esenciálneho oleja na pulzujúce miesta na tele alebo si jemne nasprejovať posteľoviny. Vďaka difuzéru sa esenciálne oleje rovnomerne rozptýlia do vzduchu, čím sa vytvorí príjemná intenzita vône a uvoľnia špecifické vlastnosti oleja.

Difuzérov je však na trhu veľa. Ultrazvukový zvlhčuje vzduch, je tichý a nájdete ho v rôznych dizajnoch, takže sa stane jedinečným doplnkom miestností zariadených v akomkoľvek štýle. Dizajnové sú aj nebulizačné difuzéry vhodné do väčších priestorov, pretože sú typické zosilnením vône. K ekonomickejším voľbám patria klasická aromalampa či tyčinkový aróma difuzér.

Vedeli ste, že?
Vedci zistili, že citlivosť na vôňu sa počas dňa mení v súlade s naším cirkadiálnym rytmom. Čuch je najsilnejší večer okolo 21:00 a najslabší počas noci.

Používate vôňu ako pomôcku v boji s nespavosťou? Dajte nám vedieť, ktorá vás bežne prenesie do ríše snov a akým spôsobom najradšej rozvoniate svoju spálňu.

Komentovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení zákazníci. Ak ste u nás už nakupovali a máte vytvorený účet, prosím prihláste sa. V prípade, že u nás účet ešte vytvorený nemáte, môžete sa zaregistrovať.
ODOBERAJTE NOVINKY:
Dostávajte na e-mail informácie o novinkách a zľavách (maximálne 1 x mesačne).
Prečítajte si naše podmienky spracovania osobných údajov.