Paplón do každého počasia
Výber paplóna sa niekomu môže javiť ako najjednoduchšia vec na svete. Tušili ste však, že samotná prikrývka dokáže ovplyvniť kvalitu vášho spánku? Určite by ste nemali do spálne nakúpiť hneď prvé paplóny, ktoré vám v predajni prídu pod ruky. Pri ich výbere zvážte niekoľko dôležitých skutočností.
Rozhodujú vaše potreby
Na kvalitu spánku pôsobí nielen povrchový materiál a výplň paplóna, ale aj spôsob prešívania či jeho veľkosť. Do úvahy ale v prvom rade treba vziať osobné preferencie, pri čom vám pomôže zodpovedanie nasledujúcich otázok:
- Aký je váš vek? Ten hrá úlohu pri rozhodovaní medzi ľahšou prikrývkou alebo teplejším paplónom. Najmä starší ľudia môžu trpieť poruchami krvného obehu, takže častejšie cítia chlad.
- Ste muž alebo žena? Keďže nežné pohlavie má vyššiu telesnú teplotu a chladnejšie končatiny než muži, prirodzene vyhľadáva hrejivejšie alternatívy.
- Trpíte nejakými alergiami, zvýšenou potivosťou, prípadne máte citlivú pleť? Potom budete potrebovať extrémne priedušnú prikrývku s antialergickou úpravou.
- Delíte sa o posteľ či prikrývku s partnerom? Pri výbere paplóna vás zrejme neminie kompromis.
- Na koľko stupňov je vykúrená vaša spálňa? Zaspávate v chladnejšej izbe alebo v miestnosti s primeranou teplotou okolo 19 °C? V tom prípade vám postačí celoročný model paplóna.
Aký typ spáča ste?
Z hľadiska citlivosti na teplotu sa ľudia zvyčajne delia do troch skupín. Do tej prvej patria „horkokrvní“ spáči, ktorí sa pod prikrývkou zahrejú veľmi rýchlo. Neraz sa dokonca spotia a budia uprostred noci celí mokrí. Často sa to stáva napríklad ženám v menopauze. Tieto typy ľudí vyžadujú extra ľahučké a priedušné prikrývky, ktoré však zároveň regulujú telesnú teplotu počas spánku.
Bežní spáči sú šťastní ľudia, pretože nie sú veľmi nároční. Zaspia prakticky všade bez ohľadu na to, či je v miestnosti teplejšie, alebo chladnejšie. Tretiu skupinu tvoria „zamrznutí“ spáči, ktorým je, naopak, neustále chladno, takže by najradšej spali pod niekoľkými vrstvami prikrývok. Títo ľudia uprednostnia celoročné modely paplónov a extra hrejivé alternatívy počas najmrazivejších nocí.
Vedeli ste, že?
Ťažšie paplóny môžu pomôcť pri problémoch so spánkom. Dokázali to svojou štúdiou z roku 2020 švédski vedci z Centra pre výskum psychiatrie v štokholmskej Univerzitnej nemocnici Karolinska. Sledovali 199 pacientov, ktorí trpeli poruchami spánku. Skupina, ktorá po istú dobu spávala pod ťažkým paplónom, sa svojich problémov postupne zbavila. Vedci zistili, že telo pri väčšom zaťažení vysiela do mozgu senzorické signály, ktoré organizmu navodia pocit pohody, oddychu a bezpečia. V dôsledku toho telo vyplaví viac upokojujúcich hormónov, ako sú oxytocín či serotonín.
Extra teplé paplóny nemusia byť tie najťažšie
Ak sa zameriavate na tradičné ťažké paplóny v pevnej viere, že ide o najteplejšie modely, môžete sa mýliť. Logika, samozrejme, nepustí – na hrejivosť často poukazuje gramáž výplne. Ak je vyššia, paplón by mal byť teplejší. Moderné materiály však dokážu hravo suplovať napríklad tradičné páperové výplne, a pritom majú gramáž ľahších alternatív.
S gramážou teda úzko súvisí najmä výplň. Samotné materiály ale rozhodujú aj o tom, či bude prikrývka vhodná pre ľudí s rozličnými zdravotnými ťažkosťami alebo narušenou termoreguláciou. Ak chcete mať dobrý spánok, mali by ste hľadieť na jemnosť, mäkkosť, hebkosť, splývavosť a predovšetkým dobrú priedušnosť.
Aké zloženie zvoliť?
V súčasnosti si môžete zadovážiť paplóny z klasických prírodných materiálov, ako sú vlna a perie, ale aj syntetických alternatív, prípadne rôzne kombinácie výplní a povrchových úprav. Pre ovčiu vlnu je charakteristická perfektná termoregulácia a absorpcia vlhkosti.
Paplóny s páperovou výplňou zas majú dlhú životnosť, vysokú hrejivosť, pričom takisto dobre pohlcujú vlhkosť. Zároveň však bývajú ťažšie a môžu byť zdrojom alergénov. Do istej miery môže tento problém vyriešiť sterilizácia pri teplote 130 °C, ktorá sa dnes používa pri ich výrobe. Kvalitu takýchto paplónov spoznáte aj podľa kazetového prešívania, ktoré zaručuje rovnomerné rozloženie páperia.
Náš tip
Ako klasická výplň perín sa dodnes používa husacie páperie. Ak volíte túto prírodnú alternatívu, dbajte na to, aby ho vaše paplóny obsahovali 100 %. Je totiž kvalitnejšie, nadýchanejšie, trvácnejšie a silnejšie než kačacie.
K prírodným materiálom sa zaraďuje aj bavlna. V súčasnosti je to stálica aj pri výrobe paplónov, pretože je šetrná k pokožke, nespôsobuje alergie, je mäkká, pevná a trvácna. Niektorých používateľov môže odradiť jej krčivosť, ale výrobcovia aj tento problém dokázali vyriešiť jej zmiešaním s inteligentnými syntetickými materiálmi.
Keď je reč o umelých vláknach, polyester presvedčí svojou tvarovou stálosťou, nízkou nasiakavosťou, hrejivosťou, ale aj jemnosťou, mäkkosťou a pružnosťou. Výrobcovia totiž vlákna silanizujú, vďaka čomu mikrovlákno nadobúda vlastnosti podobné prírodnému hodvábu. Zároveň sa tak ľahko nepokrčí, čo je veľmi praktické.
Vedeli ste, že?
Polyester sa špeciálnou škandinávskou technológiou (scansoft) upravuje do formy dutých, priestorovo tvarovaných, tzv. konjugovaných vlákien. Z nich sa potom vrstvením vytvárajú jemné pavučiny textílie. Paplónu to dodáva objem, no nepridáva zbytočné gramy navyše. O vysokú hrejivosť sa pritom stará vzduch vnútri vlákien, ktorý funguje ako prirodzená termoizolácia. Takto si užijete teplo pod relatívne ľahkou prikrývkou.
Keďže výrobcovia chcú používateľom prinášať paplóny s ideálnymi vlastnosťami, často kombinujú prírodné materiály so syntetickými. Obľúbené sú napríklad paplóny s obsahom bavlny a polyesteru, prípadne zmes ovčej vlny a dutých vlákien scansoft, ktoré prikrývke dodávajú lepšiu vzdušnosť a hebkosť.
Hrejivosť ako významný parameter
Paplóny sa z hľadiska hrejivosti delia do niekoľkých skupín – letné, celoročné a termo. Paplóny s najnižšou hrejivosťou radíme medzi letné, pričom majú gramáž iba 100 – 200 g/m2. Sú výnimočne ľahké, vďaka čomu sa hodia do tropických nocí, prípadne počas jari, leta a začiatkom jesene. Ak patríte k „horkokrvným“ spáčom, využijete ich po celý rok.
Celoročné paplóny sú vhodné na sezónu od jari do jesene. Ak teplota vo vašej spálni neklesne pod 21 °C, môžu byť dobrou alternatívou v priebehu celého roka. Ich gramáž sa pohybuje medzi 300 – 400 g/m2.
Označenie „termo“ definuje poriadne teplé paplóny s gramážou 400 – 500 g/m2. Vyššia hrejivosť je zabezpečená využitím tzv. teplých švov. Ide o spojenie dvoch samostatne prešitých vrstiev obvodovým švom, vďaka čomu vznikne vzduchová medzivrstva s výbornou tepelnoizolačnou schopnosťou. Najhrejivejšie modely vás preto komfortne ukryjú aj pred najväčším chladom.
Náš tip
Ak sú vaše potreby v priebehu roka premenlivé, môžete ich vyriešiť aj paplónom s variabilnou hrejivosťou. Ide o typ prikrývky, ktorá sa skladá z dvoch paplónov vzájomne zopnutých suchým zipsom. Paplón Duplex Plus ponúka tenkú prikrývku na leto a jednu prechodnú prikrývku, ktoré spoločne vytvoria najhrejivejší model na zimné mesiace.
Aké ďalšie informácie sa vám zídu?
Keďže moderná civilizácia sa borí s ďalšími a ďalšími zdravotnými problémami, prispôsobuje sa dopytu aj ponuka moderných paplónov s antialergickou úpravou. Neoddeliteľnou súčasťou textílií sú strieborné vlákna, ktoré majú antibakteriálne účinky, takže vytvárajú nehostinné prostredie pre mikróby aj ďalšie patogény.
Obsah uhlíkových vlákien pre zmenu zabezpečuje dobré antistatické vlastnosti prikrývky, ktorá prirodzene zachytáva elektrostatické náboje vytvárané počas spánku ľudským telom. Aj takto sa dokážeme chrániť pred svalovým napätím, stresom či poruchami spánku. Iné zložky môžu mať zasa upokojujúci či regeneračný wellness účinok. Textílie paplónov sa napríklad obohacujú o výťažok z aloy vera, ktorý blahodarne pôsobí na ľudský organizmus.
Náš tip
Nezabúdajte ani na tých najmenších. Keďže sa deti zvyknú pomerne rýchlo odkopať, ideálnou voľbou je najmä v nižšom veku spací vak. Keď už ale trochu vyrastú alebo v spacom vaku nevydržia, zaslúžia si vlastný paplón.
Aj pre tých najmenších členov rodiny sú k dispozícii rôzne varianty. V letných mesiacoch poslúži Classic Slim, celoročnou možnosťou sú Classic či Classic Light, v zime zas zahreje Thermo Plus. Pre náročnejších spáčov (v tomto prípade skôr rodičov), milovníkov prírodných materiálov či alergikov je určený antibakteriálny typ paplóna vhodný najmä do teplejšieho prostredia.
Keďže kvalitná prikrývka vám môže slúžiť aj desiatky rokov, paplóny do svojej domácnosti vyberajte pozorne a starostlivo. Tešíme sa, ak sme vám v tom aspoň trochu pomohli aj my, a pokiaľ stále váhate, pokojne nás kontaktujte.
- 26. júna 2024
- 0 komentárov